BRUKSELI THOTË SE PALËT JANË PAJTUAR TË ULIN TENSIONET

Në Bruksel ka përfunduar pa ndonjë vendim konkret takimi i udhëheqësve më të lartë të Kosovës dhe Serbisë, i thirrur me ftesë të shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

VETTING NË DREJTËSI EDHE NË KOSOVË! ALBIN KURTI: KOMISIONI I VENECIAS NA DHA ‘DRITËN...

Pas vlerësimit të Komisionit të Venecias për koncept-dokumentin e Qeverisë së Kosovës për vetting në drejtësi dhe projektligjit të Byrosë Shtetërore për Verifikimin dhe...

ALEXIS TSIPRAS SHKON SOT NË VIZITË HISTORIKE NË SHKUP

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras viziton këtë të martë për herë të parë zyrtarisht Maqedoninë e Veriut. Vizita është e para zyrtare pas ndërrimit...

RASTI HARADINAJ MUND TË SHTYHET PËRTEJ 2 MARSIT

Procedurat gjyqësore për rastin Ramush Haradinaj në Francë, mund të mos përfundojnë më datën 2 mars dhe procesi të vazhdojë tutje, thonë njohësit e të Drejtës Penale Ndërkombëtare në Kosovë.

TË SHTËNA ME ARMË NË PEJË, ARRESTOHET NJË I DYSHUAR

Policia e Kosovës, konkretisht njësiti policor pranë Stacionit Policor në Pejë, pasditen e djeshme rreth orës 17:40, në Pejë janë njoftuar se janë dëgjuar...

ZV.MINISTRI MAQEDONAS SHKAKTON AKSIDENT DHE IA MBATH, POLICIA I VIHET NGA PAS

Zv.ministri i Punës i Maqedonisë, Dime Spasov, ka përplasur disa makina me makinën e tij dhe nuk ka ndaluar, por është arratisur.

MAQEDONIA NË ZI, NË NDERIM TË 21 VIKTIMAVE TË PËRMBYTJEVE

Maqedonia është sot në zi, në nderim të 21 banorëve të saj që humbën jetën si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin mbrëmjen e së shtunës, e që vijon ende.

GREQI, MATI NJË VIT PAS ZJARREVE SHKATËRRUES. ASGJË NUK KA NDRYSHUAR

Një vit më parë, Greqia u përballë me një nga zjarret më shkatërrues që janë parë ndonjëherë në epokën bashkëkohore. Nga flakët gjetën vdekjen...

KOSOVA FESTON SOT 7 VJETORIN E PAVARËSISË

SOT, KOSOVA NJIHET NGA 108 SHTETEVE DHE ËSHTË E ANËTARËSUAR NË BB, FMN DHE BERZH. Kosova feston sot shtatë vjetorin e pavarësisë. Më 17 shkurt të vitit 2008

KOSOVA I KA “SHITUR” MALIT TË ZI 12 MIJË HEKTARË TOKË

Kosova humb 12,000 hektarë nga territori i saj me demarkacionin e ri. Kështu është shprehur anëtari i komisionit shtetëror kosovar për kufirin me Malin e Zi Ali Lajçi.   Ai ka shfaqur hapur zhgënjimin për marrëveshjen e arritur duke thënë thënë se institucionet kosovare nuk kanë qenë serioze në këtë çështje. Ai ka deklaruar se vija e propozuar e komisionit nga Mali i Zi është në interesa të tyre dhe në dëm të Kosovës.

BOTA