“AUTOCHTHONOUS” MBËRTHEN TREVAT SHQIPTARE

PORTRETI I ISMAIL QEMALIT DHE ISA BOLETINIT SHPALOSET NE TUZ TË MALIT TË ZI. Flamuri “Autochthonous” i cili shkakoi trazirat në ndeshjen Serbi-Shqipëri më 14 tetor këtë radhë është vendosur në Tuz të Malit të Zi.

PDK-LDK, NDAJNË POSTET

KRYEMINISTËR DO TË JETË ISA MUSTAFA, THAÇI DY VITE DEPUTET.Lidhja Demokratike e Kosovës do të marrë postin e kryeministrit duke nënkuptuar udhëheqjeën e qeverisë së re të Kosovës, në koalicionin qeverisës mes kësaj force politike dhe Partisë Demokratike të Kosovës.

TAKOHEN, THAÇI-MUSTAFA

HAZIRI: ISA MUSTAFA KRYEMINISTËR, NË TË KUNDËRT NË OPOZITË. Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi dhe ai i LDK-së, Isa Mustafa, janë takuar mbrëmjen e së dieles, 23 nentor për të diskutuar hapat e mëtutjeshëm për marrëveshjen e koalicionit qeverisës mes dy partive.

PDK-LDK, NDAJNË POSTET

DY PARTITË DO TË KENË NGA 8 MINISTRI SECILA. Partnerët e koalicionit më të ri në Kosovë, PDK-LDK do të formojnë strukturat e Kuvendit dhe Qeverisë javën e ardhshme.

PDK-LDK PËR QEVERINË E RE

ARRIHET MARRËVESHJA THAÇI – MUSTAFA PËR KOALICIONIN.Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë rënë dakord për formimin e qeverisë së re duke i dhënë fund tashmë ngërçit politik në Kosovë që vazhdon që pas zgjedhjeve të 8 qershorit. Lajmi bëhet i ditur nga një komunikatë për shtyp e Presidencës së Kosovës, ku bëhet e ditur se marrëveshja në parim mes palëve është arritur gjatë një takimi që dy liderët politikë kanë zhvilluar me Presidenten Atifete Jahjaga,

KROACIA E SHQETËSUAR NGA GJUHA E SHESHELIT

JOSIPOVIÇ: GJUHA E TIJ MUND TË RREZIKOJË PAQEN NË RAJON. “Gjuha e urrejtjes e të dyshuarit për krime lufte të Tribunalit të Hagës, Vojisllav Sheshel, i cili është në lirim të përkohshëm, mund të dëmtojë seriozisht paqen dhe stabilitetin në rajon”, thuhet në letrën e  Presidentit kroat Ivo Josipoviç, drejtuar Tribunalit ndërkombëtarë të Hagës. 

KOSOVË, BLLOKU DREJT PËRÇARJES

POSTI I KRYEMINISTRIT VË NË RREZIK KOALICIONIN. Blloku VLAN në Kosovë po jeton siç duket orët e fundit.

PUTIN: KOSOVA SI KRIMEA!

PRESIDENTI RUS LËSHON SFIDËN NDAJ VËNDEVE EUROPIANE. Krimeja është njësoj si Kosova! Me këtë deklaratë duke pranuar në një farë mënyre pavarësinë e Kosovës Presidenti Rus, Vladimir Putin i është përgjigjur kancelares gjermane dhe zërit të ndërkombëtarëve kundër tij.

INSTITUCIONET NË KOSOVË

BLLOKU NUK DO TË PËRÇAHET, ENDE PEZULL KRYEMINISTRI!Blloku nuk do të ndahet, por gjithsesi mbetet e paqartë se kush do të jetë kandidati i tyre për Kryeministër, edhe pse javën e ardhshme pritet të ketë diçka më konkrete në këtë drejtim.Të paktën ky është përfundimi që ka dalë nga takimi i sapo mbyllur mes udhëheqësve të partive që duan të formojnë qeverinë e re, i mbajtur pikërisht në selinë e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

USHTRIA RUSE, PRANË KOSOVËS

USHTRIMI USHTARAK ANTI TERRORIZËM VË NË PANIK QEVERINË E KOSOVËS.Ushtrimi i parë ushtarak në mes të Rusisë dhe Serbisë kundër terrorizmit i titulluar “SREM 2014” ka shkaktuar shqetësim të madh në diplomacinë evropiane dhe në Kosovë pasi kjo korrespondon me politikat ekspansioniste ruse drejt shteteve të tjera sovrane.

BOTA