NJË NË PESË FAMILJE SHQIPTARE BLEJNË ME LISTË

21% e familjeve shqiptare blejnë artikuj konsumi me listë në dyqane. Sipas anketës së Bankës së Shqipërisë për gjendjen financiare dhe huamarrjen e familjeve, blerja...

TRAJNIM PËR DISKRIMINIMIN NË VENDIN E PUNËS

 Diskriminimi për vendin e punës në Shkodër por edhe në Shqipëri është në shifra të larta. Shqetësimin e shpreh Iris Bajo, eksperte e burimeve njerëzore në fondacionin “RiniAlbania” e cila zhvilloi një trajnim me aktorë të ndryshëm për të minimizuar diskriminimin për vendin e punës.

DOM ARTUR JAKU

DOM ARTUR JAKU, MESAZH BESIMTARËVE

http://www.youtube.com/watch?v=LycmGFEAcnU

JETIMËT, KUR DISKUTOHET EDHE BUKA E GOJËS……

NË 25 VITE ASNJË PREJ PREMTIMEVE NUK ËSHTË MBAJTUR PËR JETIMËT. Me dhjetra jetim në qytetin e Shkodrës në 25 vite janë mbushur me një mal premtimesh e ndërsa sot diskutojnë bukën e gojës. Një prej tyre është edhe familja Mato e cila jeton në mjediset e konviktit të shkollës “Arben Broci”.

HIPERTENSIONI, DSHP KONTROLLE DHE SENSIBILIZIM

Ne kuader te dites boterore te hipertensiooni Drejtoria e Shendetit Public Shkoder ka zhvilluar nje aktivitet sensibilizuese duke ofruar disa sherbime falas dhe keshilla per qytetaret e shkodres.

TEMPERATURË DERI NË 39 GRADË, ETHE DHE DHIMBJE MUSKUJSH”/ MJEKU INFEKSIONIST: TË VAKSINUARIT IA...

Temperaturë deri në 39 gradë deri në tre ditë me radhë, ethe, kollë e thatë, lodhje, rrjedhje hundësh dhe dhembje muskujsh janë simptomat që...

KENI BËRË PLANE PËR FUNDJAVËN? MËSONI SE ÇFARË NDODH ME MOTIN TË SHTUNËN DHE...

Gjatë ditës së shtunë dhe të diel në Shqipëri do të ketë mot të qëndrueshëm, duke lënë pas ditët me reshje shiu. Fundjava pritet të...

HISTORIA, FËMIJA QË MBIJETON DUKE LYPUR

Ky është një femijë 8 vjecar nga qyteti i Shkodrës. Që në moshën 5 vjecare ka dalë në rrugë për të lypur. Dita e...

VITI RI SHKOLLOR 2021-2022/ KUSHI MESAZH URIMI PËR NXËNËSIT: SIGURIA DHE SHËNDETI JUAJ, ELEMENTI...

Nëpërmjet një video-mesazhi për fillimin e vitit shkollor, Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi u është drejtuar me një urim të gjithë nxënësve. “Kënaqësia...

STACIONET E AUTOBUSËVE, KIOSKA TË SHËMTUARA

 Ngjajne me shume me baraka sesa me stacione te linjave interurbane te nje qyteti si Shkodra.

BOTA