BANKA BOTËRORE PARALAJMËRON QEVERINË SHQIPTARE SE FINANCIMI I BORXHIT ËSHTË NË RREZIK

Banka Botërore, në raportin e fundit për Europën Qendrore dhe Azinë ”Lufta në Rajon” është shprehur e ashpër lidhur me nivelin e lartë të...

 KRERËT E RAJONIT NË TIRANË, RAMA – VUÇIÇ NË NJË LINJË

RAMA: KY VITI I PARË QË NË RAJON NUK KEMI ASNJË KONFLIKT, TË ECIM PËRPARA. Forumi ekonomik i Vienës mban sot ditën e dytë të punimeve në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, i cili ka mbledhur krerët e qeverive të Rajonit. Paneli i parë me praninë e 5 kryeministrave të tjerë, u çel me fjalën e kreut të qeverisë shqiptare Edi Rama.

VRASJA NË KAMËZ, FLET BABAI I AUTORIT TË KRIMIT: DJALI IM ËSHTË NJË MONSTËR,...

Babai i Vladimir Kurtit, 28-vjeçarit që u arrestua si i dyshuar për vrasjen gjatë grabitjes të tregtarit Agim Buci dhe plagosjen e bashkëshortes së...

SHQIPTARËT, AZILKËRKUESIT MË TË MËDHENJ

Pavarësisht masave shqiptarët mbeten ende grupi më i madh i azilkërkuesve në vendet e BE. Në rekomandimin për hapjen e negociatave me Shqipërinë kjo është...

MIRATOHET VENDIMI, RRITEN PAGAT E POLICËVE BRENDA DHE JASHTË ORARIT TË PUNËS

Këshilli i Ministrave ka publikuar vendimet e miratuara në mbledhjen e sotme 15 shkurt 2017, ku i pranishëm ishte edhe kryeministri Rama.

SHQIPËRIA, NDËR VENDET ME PËRQINDJEN MË TË LARTË TË TË RINJVE AS NË PUNË...

Në vitin 2020, Shqipëria kishte 27,9% të të rinjve të grupmoshës 15-29 vjeç që nuk ishin as në punë dhe as në shkollë, sipas...

USHTRIA PASTRON RRUGËT. NDËRHYRJA NË AKSET DREJT PLAZHEVE

Ushtria pastron rrugët. Ndërhyrja në akset drejt plazheve

COVID NË SHQIPËRI, VOA: GJATË DHJETORIT MË PAK RASTE DHE VIKTIMA, SI NDRYSHUAN SHIFRAT...

Në Shqipëri, dhjetori regjistroi një rënie si të rasteve të reja ashtu dhe të viktimave nga Covid 19. Të dhënat zyrtare të përpunuara nga...

SFIDAT E PLEQËRIMIT, MOSHA MEDIANE E SHQIPËRISË RRITET ME 4 MUAJ NË NJË VIT,...

Mosha mediane (që ndan popullsinë në dy pjesë të barabarta, një me moshat nën moshën medianë dhe tjetra mbi moshën medianë) arriti në 37.6...

MASAT/ PËRKUJTIMI I KACIFAS, MBI 60 EKSTREMISTË ME ‘PULLË TË KUQE’

Ministria e Brendshme dhe prokuroria e Gjirokastrës kanë shpallur embargon në kufi për rreth 60 shtetas grekë, të cilët janë skeduar nga organet ligjzbatuese...

BOTA