‘LULËZON’ TREGTIA ME UKRAINËN PAS LUFTËS, IMPORTET RRITJE ME 91%, EKSPORTET 41%. SHIFRAT E...

Përkundër panikut në ditët e para të luftës në Ukrainë, tregtia me Shqipërinë jo vetëm nuk u ndal po ka shënuar një rritje jo...

SUPERMARKETET NISIN KUFIZIMET E SHITJES TË VAJIT TË LULEDIELLIT NGA 3 DERI 6 LITRA...

Nisin kufizimet e shitjes të vajit për konsumatorin nga supermarketet. Në kryeqytet në disa pika supermarketesh të pyetura nga “Monitor” nuk lejohej shitja e vajit...

COVID-19/ 24 QYTETARË TË INFEKTUAR, ASNJË HUMBJE JETE NË 24 ORËT E FUNDIT

24 qytetarë të infektuar me koronavirus dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit. Ky është bilanci i Ministrisë së Shëndetësisë. Aktualisht në...

FINALJA E LIGËS SË KONFERENCËS, VELIAJ: S’KA SPEKULIME ME ÇMIMET, HOTELET JANË PJESË E...

Në datën 25 Maj, në stadiumin “Air Albania” në Tiranë do të luhet ndeshja finale e Conference League. Lidhur me organizimin e finales, kryebashkiaku...

BILANCI I COVID-19 NË VEND, MSH: 44 RASTE TË REJA DHE ASNJË VIKTIMË NË...

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 914 teste për COVID dhe rezultuan pozitivë 44 qytetarë. Fatmirësisht nuk...

PËR HERË TË PARË GJUHA SHQIPE PËRFSHIHET SI LËNDË ME ZGJEDHJE NË UNIVERSITETIN E...

Për herë të parë gjuha shqipe është përfshirë si lëndë me zgjedhje në Universitetin e Harvardit. Gjuha shqipe tashmë në këtë universitet mund të jetë...

SHTRENJTOHET ÇMIMET E PRODUKTEVE TË SHPORTËS, BUKA, VAJI, BULMETI DHE SHEQERI RRITJE VJETORE NGA...

Shpenzimet e familjeve shqiptare për blerjen e produkteve bazë të shportës, si bukë, vaj, bulmet dhe sheqer janë rritur me ritme dyshifrore në prill...

BILANCI I COVID NË VEND, MSH: 6 RASTE TË REJA DHE ASNJË HUMBJE JETE...

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë realizuar 406 teste për COVID, prej të cilëve gjashtë qytetarë kanë...

MBETJET PLASTIKE VRASIN MJEDISIN, SHQIPTARËT PËRDORUES TË 3.2 MILIARDË QESEVE NË VIT

Çdo vit, në Shqipëri përdoren rreth 3.2 miliardë qese plastike. Njëzet e gjashtë mijë ton në vit përarfërisht. Ato gjenden kudo, në çdo dyqan apo...

VOA: FERMERËT SHQIPTARË GJEJNË MËNYRA ALTERNATIVA, PËRDORIN MBETJET E KAFESË NË VEND TË PLEHRAVE...

Në Shqipëri, çmimet e plehrave kimikë që përdoren në buqësi janë rritur pothuajse me 50 për qind. Fermerët thonë se kjo është e papërballueshme...

BOTA