NDRYSHIMET NË QEVERI, REAGON BLUSHI: RAMA I PËRDOR MINISTRAT SI TË DOJË

 Deputeti socialist Ben Blushi komenton largimin e ministrit të Financave Shkëlqim Cani.

NDRYSHIME NË QEVERI, IKËN CANI NË VENDIN E TIJ AHMETAJ

 Këshilli i Ministrave ka emëruar këtë të martë Arben Ahmetaj në postin e ministrit të Financave, pas largimit të papritur të Shkëlqim Canit.

KRYEMINISTRI RAMA MBËSHTET SIPËRMARRJET PRIVATE SHQIPTARE

 Sipërmarrjet shqiptare të suksesshme në vend, po konkurrojnë tashmë me dinjitet edhe në tregun ndërkombëtar.

VOA: KERRY NË SHQIPËRI PËR TË STREHUAR MUXHAHEDINË

 “Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry ka qenë në Shqipëri për të falenderuar qeverinë shqiptare për strehimin e anëtarëve të grupit opozitar iranian të njohur ndryshe si muxhahedinë”, kështu shkruan VOA duke cituar një zyrtar të lartë të DASH.

HYN NË FUQI, MORATORIUMI I PYJEVE PËR 10 VITE

 Zyrtarisht, hyn sot në fuqi moratoriumi 10-vjeçar i pyjeve, pas botimit në Fletoren Zyrtare.

ZBARDHET AXHENDA E VIZITËS SË SEKRETARIT AMERIKAN TË SHTETIT

 Të dielën paradite, ne oren 9.00 Sekretari Amerikan i Shtetit pritet të mbërrijë në aeroportin “Nënë Tereza”.

QEVERIA SHQIPTARE, I JEP JETË BYROSË KOMBËTARE TË HETIMIT

 Byroja Kombëtare e hetimit u miratua nga këshilli i Ministrave si një organ i ri që ngrihet për hetimin e korrupsionit të zyrtarëve të lartë të shtetit dhe funksionarëve të lartë të administratës në vend.

POLICIA E SHTETIT, ME MOTORR TË RINJ, PATRULLA NDRYSHE

 Policia e Shetit qe nga dita e sotme, ka mjete te reja logjistrike.

PADIA E DOSHIT PËR BRAHON, GJYKATA E SHPALL TË PAFAJSHËM

Gjykata e Lartë ka shpallur këtë të martë të pafajshëm kreun e komisionit të sigurisë kombëtare, Spartak Braho, ndaj akuzave të deputetit Tom Doshi.

RAMA: KUSH NUK VOTËN REFORMËN NË DREJTËSI DO TË “PËRVËLOHET”

 Kush nuk miraton reformën në drejtësi do të përvëlohet para gjykatës së popullit në votime, është shprehur kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në Kuvend.

BOTA