SHQIPËRI – KOSOVË, TË HËNËN MBLEDHJA DY PALËSHE

I GJITHË KABINETI I KOSOVËS DO TË JETË TË HËNËN NË TIRANË. Kabineti qeveritar i Kosovës me në krye kryeministrin Isa Mustafa do të ushëtojë të hënën drejt Tiranës, ku do të zhvillohet mbledhja e përbashkët mes dy qeverive. Shefi i qeverisë kosovare është shprehur optimist për këtë takim, duke ndarë bindjen se kjo mbledhje do të hapë një kapitull të ri bashkëpunimi mes dy shteteve shqiptare.

AKUZAT E PROKURORISË, REAGON DEPUTETI DOSHI

DEPUTETI I SHKODRËS DOSHI: ARRESTIMI POLITIK, DËSHMIA E RREME PËRBËN KUNDRAVAJTJE PENALE. Deputeti i përjashtuar i Partisë Socialiste ka reaguar në Facebook në lidhje me kërkesën e Prokurorisë për kallëzim të rremë duke u shprehur se ai nuk ka bërë asnjë kallëzim.

MANDATET PËR DOSHIN DHE FRROKUN, ASNJË VENDIM SHTYHET TË HËNËN

DEPUTETET E OPOZITËS SËRISH KANË NJË KUSHT KRYESOR, DORËHEQJEN E METËS. Këshilli Parlamentar për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin do të shqyrtojë sot kërkesën e Prokurorisë së Përgjithshme për heqjen e imunitetit të deputetëve Tom Doshi dhe Mark Frroku, në mënyrë për t’i hapur rrugë arrestimit të tyre.

TAKIMI I STABILIZIM ASOCIIMIT TË SHQIPËRISË

NDËRKOMBËTARËT TË GJITHË NJËZËRI, DUHET DEKRIMINALIZIMI I POLITIKËS SHQIPTARE. Edhë në ditën e dytë të takimit për stabilizim asociimit është prekur tema e dekriminalizimit të Kuvendit. Pas mesazhit të deputetit demokrat Kastriot Islami  për procesin e dekriminalizimit drejtuesja e Komitetit parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, Monica Macoveit, tha se Dekriminalizimi duhet të nisë që në zgjedhjet e 21 Qershorit.

META FTON FERMERËT TË HEDHIN SYTË NGA BUJQËSIA

KRYETARI I KUVENDIT DEKLAROI SE KJO ËSHTË MËNYRA PËR ZHVILLIMIN E VENDIT. Kreu i Kuvendit Ilir Meta i shoqëruar edhe nga Ministri i Bujqësisë...

TË RINJTË E FRPD NË PROTESTË, “META IK”

RISTANI: PROTESTAT DO TË VAZHDOJNË DERI NË DORËHEQJEN E KRYETARIT TË KUVENDIT. Te rinjtë e Forumit Demokratik kanë zhvilluar një proteste përpara krysise se kuvendit.

KOMISIONET RAJONALE TË BALLKANIT TAKOHEN NË TIRANË

META: DUHET TA SHOHIM TË ARDHMEN ME NJË SY MË TË MPREHTË. Gjatë takimit rajonal të Komisioneve të Jashtme Parlamentare të vendeve të Ballkanit Perëndimor, kreu i Kuvendit Ilir Meta, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati dhe ministrja e Integrimit Klajda Gjosha theksuan se forcimi i perspektivës europiane do të inkurajojë vendin tonë për përballimin e sfidave të integrimit. 

PRAG PROTESTA E PD-së, RAMA TAKOHET ME KRYEPARLAMENTARIN META

BURIME PRANË KËTIJ TAKIMI BËJNË ME DIJE SE ËSHTË DISKUTUAR PËR MASAT E SHTETIT. Edhe mëngjesi i kësaj të mërkure, ashtu siç ka ndodhur në katër të mërkurat e fundit ka nisur me një tjetër takim të kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Kuvendit Ilir Meta, njëherësh aleati i tij në qeverisje si kreu i partisë së koalicionit, Lëvizjes Socialiste për Integrim.

DËSHMITARI I DOSHIT, ME KARTELË MENDORE

PROKURORIA ZBARDH DËSHMINË, AI MOHON TË KETË DIJENI PËR KËTË NGJARJE. Pas Durim Bamit e Mark Frrokut, dje deputeti Tom Doshi solli në skenë një tjetër super-dëshmitar, që sipas tij vërteton versionin që Ilir Meta ka dashur që ta vrasë. Sipas një deklarate që Doshi ka bërë në “facebook” Petrit Çinari, një ish-oficer i specializuar si snajper është porositur nga babai i kryeparlametnarit Meta për ta vrarë. Por për fat të keq të deputetit të Shkodrës edhe ky version ka dështuar pa nisur mirë, pasi sipas dokumentave Petrit Çinari është një i sëmurë mendor. “Snajperisti” Çinari rezulton si një person i paaftë mendërisht dhe që sipas familjarëve që prej vitit 2010 eshte i paaftë për të punuar.

ÇËSHTJA “DOSHI”, DRITAN PRIFTI DËSHMON NË PROKURORI

ISH DEPUTETI I LSI, DEKLARON SE ISHTE PËRGATITUR ATENTATI, NUK KAM FRIKË SI FRROKU. DRITAN PRIFTI – ISH DEPUTET

BOTA