DITË ZIE NË FAMILJEN E DEPUTETIT SOCIALIST, NDAHET NGA JETA NËNA E EDUARD SHALSIT

Nëna e deputetit të Partisë Socialiste, Eduard Shalsi është ndarë nga jeta. Lajmin e ka bërë të ditur vetë deputeti në një postim në...

PAS 9 VITEVE, GREQIA PRANON: PAKTI DETAR ME BERISHËN ISHTE I GABUAR

Pas 9 viteve debat dhe ndërkohë që ish-kryeministri Berisha vazhdon të mbrojë marrëveshjen e viti 2009, vetë Greqia ka pranuar se Pakti Detar i asaj kohe kishte gabime. Ka qenë ky konkluzion që i ka sjellë palët pranë një gjuhe të përbashkët duke sjellë edhe akordin midis tyre. Shqipëria dhe Greqia kanë arritur në një marrëveshje të re për Paktin Detar për të përcaktuar Zonat Ekskluzive Ekonomike midis njëra-tjetrës. Lajmi bëhet i ditur nga mediat greke sipas të cilave kjo marrëveshje është arritur pasi Greqia ka pranuar se në marrëveshjen e bërë në 2009 në kohën e Berishës, është përdorur “pjesërisht metodologji e gabuar”, sidomos përsa i përket llogaritjes së distancave nga gjiret detare.

FESTIVALI I ZOGJVE, EKSPOZITA ME 3 MIJË ZOGJ TË 150 RACAVE

Festivali i Zogjve ka mbërritur në edicionin e tretë, duke përfshirë në një ekspozitë të madhe mbi 3 mijë zogj, të 150 racave të...

KLANI I ZEMUNIT: “PAGËZIM ZJARRI” PËR ISMAIL MORINËN!

Klani i Zemunit, mjaft i njohur në Serbi ka lëshuar një mesazh për Ismail Morinën. Milorad Lukoviç ose shkurt Legija (48-vjeç), i cili po vuan një dënim prej 40 vjet burg për vrasjen e kryeministrit Zoran Gjingjiç, është zotuar se do të ketë një “pagëzim zjarri” për Ismail Morinën nëse do të arrinte në Serbi.

MBI 30 MIJË TË RINJ DREJT UNIVERSITETIT/ MINISTRIA E ARSIMIT PUBLIKON FORMULARËT, PROCEDURAT QË...

Ministria e Arsimit ka bërë publik formularët A1/A1Z, nëpërmjet të cilit maturantët do të specifikojnë llojin e gjuhës së huaj që do të japin...

TELEFONATA NË POLICI SJELL DËSHTIMIN E TENTATIVËS PËR VJEDHJE

Telefonata e një qytetari në polici ka bërë që tentativa e dy personave për vjedhjen e një banese në Pogradec të dështojë.   Policia e Pogradecit...

SHKOLLAT QË RINISIN MËSIMIN TË MARTËN DHE TË MËRKURËN

Në 14 shkolla dhe kopshte do të rinisë procesi mësimor gjatë së martës.

PRODHOHET PASAPORTA PËR REFUGJATËT

QEVERIA SHQIPTARE ZBATON KONVENTËN E GJENEVËS. Ministria e Punëve të Brendshme realizoi për herë të parë aplikimin dhe prodhimin e pasaportave të udhëtimit për shtetasit e huaj, që kanë fituar statusin e refugjatit dhe mbrojtjes plotësuese në Republikën e Shqipërisë.Prodhimi i këtyre dokumentave biometrike (letërnjoftim elektronik për të huajt dhe dokument udhëtimi) u krye në Qendrën e Personalizimit, me standarte të larta sigurie dhe teknologjinë e fjalës së fundit.

FAMA E SHQIPËRISË SHKON NË AUSTRALI, DESTINACION I NËNVLERËSUAR

Saranda është një vendpushim në Rivierën Shqiptare, e cila është po aq e njohur për rrënojat arkeologjike dhe plazhet e saj. Shqipëria e meriton...

PROTESTA/STUDENTËT PËRPLASEN ME ROJET E SHKOLLËS, NDËRHYN POLICIA

Studentët po protestojnë edhe përgjatë ditës së sotme. Në ditën e tretë të protestës për këtë vit, studentët janë përplasur me rojet e Universitetit...

BOTA