Nis mbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare pa praninë as të kryeministrit Rama dhe as zv/kryeministrit Peleshi pasi Presidenca refuzoi të pranojë autorizimin e tij për të marrë pjesë në këtë mbledhje.

Tryeza

Presidenti Bujar Nishani

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta

Kryeprokurori Adriatik Llalla

Kreu i SHISH Visho Ajazi Lika

Ministri i Brendshem Saimir Tahiri

Ministri i Drejtesise Petrit Vasili

Ministrja e Mbrotjes Mimi Kodheli

Kreu i komisionit te Sigurise Spartak Braho Ministri i Energjetikes Damian Gjiknuri Ministri i Ekonomise Arben Ahmetaj Ministri i Jashtem Ditmir Bushati Ka dhe drejtues te tjere te institucioneve shteterore. Këshilli i Sigurisë Kombëtare mblidhet për të diskutuar për përgjegjësinë institucionale për mos arrestimin e Klement Balilit dhe për situatën e krimit në vend. Kërkesa për mbledhjen e Këshillit të Sigurisë është bërë pak ditë më parë nga kreu i Kuvendit Ilir Meta.