Nga arresti i shtëpisë Sali Berisha, ka marrë pjesë nëpërmjet një lidhje live në aktivitetin dedikuar 15-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. As këtë herë nuk ka surprizuar me deklaratat e tij, pasi është shprehur se Shqipëria nuk plotëson kriteret politike të jetë anëtare e aleancës së NATO-s.

“Dhe Shqipëria duhet të përmbushë çdo detyrim, pasi la detyrimet që kishte për buxhetin 2 përqind. E reduktoi buxhetin e mbrojtjes në shifra qesharake. Bazat e ushtrisë u bënë pre e mafies më të rrezikshme të Europës. Për dijeninë tuaj, ata që nisën përgatitjen për bazën e Kuçovës, u arrestuan pa asnjë motiv nga rilindësit sapo erdhën në pushtet. Dhe në një akt tjetër të turpshëm, Edi Rama urdhëroi zhdukjen nga të gjitha institucionet e flamurit të NATO-s, vetëm e vetëm se kjo ishte një arritje e paraardhësve të tij. Sot, mendoj se në rrafshin politik, Shqipëria nuk plotëson më kriterët politike për të qenë anëtarë e kësaj aleance.

Si në asnjë vend tjetër të aleancës dhe në kundërshtim flagrant me parimet më themelore të një shoqërie të lirë, sot të gjitha pushtetet janë të përqendruara në duart e një njeriu. Sot, 93 përqind, 95 përqind e të gjithë zyrtarëve të lartë të emëruar dhe të zgjedhur, i përkasin partisë shtet dhe ky model nuk ka asgjë të përbashkët me modelin politik të anëtarëve të Aleancës së Atlantikut të Veriut. Sot njeriu që ka përqendruar të gjitha pushtetet, përdor sistemin gjyqësor për grusht shteti kundër parlamentit, për të marrë pushtetet e parlamentit.”, tha Berisha.

Artikulli paraprakMALI I ZI VOTOI KUNDËR ANËTARËSIMIT TË KOSOVËS NË KIE, ABAZOVIÇ TREGON ARSYEN
Artikulli tjetërGREQI/ ZËVENDËSKRYEMINISTRI BRATAKOS DHE MINISTRI I SHTETIT PAPASTAVROU LARGOHEN NGA QEVERIA