Nje nga perfaqesuesit e Malazezeve ne Shkoder Burhan Çuliq, kryetar i shoqates alba-montenegro ka folur mbi aktualitetin politik qe po ndodh ne shtetin fqinj dhe protestat e zhvilluara nga opozita.

Çuliq nenvizon se revolta aktuale nuk ka lidhje me situaten e renduar ekonomike por keto rubullira te cilat ndodhin per te disaten here shtyhen nga rryma serbo-ruse te cilat ne fshehtesi nuk deshirojne nje integrim te malazezeve ne Nato pasi ne kete menyre Mali I Zi do te ishte kontrollit te tyre.Perfaqesuesi I Malazezeve ne Shkoder nenvizon se gjukanovic eshte I vetmi lider politik qe mund te mbaje ekuilibrat, ndaj nje rrezim i tij nga pushteti mund te sjelle destabilim ne politiken e jashtme Malazeze.Kryeministri i Malit te Zi, Milo Gjukanoviç ka bërë deklarata të forta kundër Rusisë, pasi ka thënë se është kundër anëtarësimit të vendit të tij në NATO. “Kjo është një politikë strategjike e Moskës, që të mos lejojë zgjerimin e Aleancës së Atlantikut të Veriut në Ballkan”, tha Gjukanoviç. Sipas kryeministrit malazez, kjo është edhe arsyeja se përse Rusia mbështet protestat në Podgoricë.