Partia Demokratike del në këtë deklaratë për shtyp, për të denoncuar hapur sulmin që oficer policie në kundërshtim me detyrat e tyre funksionale po ushtrojnë ndaj punonjësve të medias.

Rasti I kameramanit të Televizionit Rozafa Kristian Troshani është një sulm I hapur ndaj fjalës së lirë! Një sinjal I qartë I dhunës së porositur ndaj misionarëve të së vërtetës. Nuk është rasti I parë kur punonjëst e medias në Shkodër sulmohen, fyhen dhe kërcënohen nga oficer të policisë. Të cilët me pushtetin e uniformës janë sjellë në Shkodër me qëllimin e vetëm të bëjnë të heshtin edhe ata që nuk heshten asnjëherë, mediat! Partia Demokratike I kërkon nga institucionet përkatëse të nis hetimet ndaj oficerëve të policisë për dhunen e ushtruar ndaj punonjësit të medias. Inkurajojmë dhe mbështesim punonjësit e medias në punën e tyre fisnike. Kërkojmë nga ata mos bien pre e provokimeve nga misionar politik të veshur me uniforma polici të deleguar me detyra të caktuara destabilizimi. Por të jenë në shërbim të së vërtetës dhe fjalës së lirë. Ju faleminderit.

Artikulli paraprakTERTHORJA: MORATORIUMI I PYJEVE I DOMOSDOSHËM
Artikulli tjetërFLETA E NOTAVE TEK EKONOMIKU, REAGON USH