Moti i ftohtë ka izoluar familjet në qarkun e Dibrës. Gjatë natës temperaturat kanë arritur në -12 gradë celcuis.

Problematike është situata për 115 familje në Tërnovë të Madhe dhe Tërnovë të Vogël. Banorët thonë se janë të izoluar prej 10 ditësh.

Në qytetin e Bulqizës dhe Peshkopi trashësia e dëborës ka arritur 70 cm.

Ndërkohë bashkitë e qarkut të Dibrës kanë deklaruar se situata është nën kontroll.

Rruga nacionale Peshkopi-Tiranë në disa akse kalohet me vështirësi për shkak të ngricave në rrugë.

Artikulli paraprakRESHJET E DËBORËS DHE NGRICAT/ ARRSH: KJO ËSHTË GJENDJA E AKSEVE RRUGORE SOT
Artikulli tjetërPËRPLASJA ME STUDENTËT, KONI: POLICËT SJELLJE TË PAPËRGJEGJSHME