Kthjellimet do të jenë dominuese në vendin tonë gjatë paradites por mesdita dhe pasditja sjellin kalime vranësirash nëpër territor, ku më të shpeshta vranësirat do të jenë në gjysmën lindore të Shqipërisë. Parashikohet që këto kushte atmosferike të mbeten deri mëngjesin pasardhës.

Sipas MeteoAlb temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke u luhatur nga 2°C deri në 23°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Verilindor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.