Kthjellimet do jenë mbizotëruese në të gjithë vendin gjatë paradites, por mesdita sjellë kalime vranësirash nëpër territor ndërsa reshje priten në Verilindje-Juglindje të vendit. Sipas MeteoAlb orët e vona të pasdites dhe mbrëmjes sërish paraqiten me kthjellime.

Temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara në mëngjes, por rriten lehtë në mesditë duke u luhatur nga 16°C deri në 37°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi deri 28 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar brigjet detare dallgëzim 2 ballë.