Kjo e hënë ka nisur me diell, por pasditja pritet të sjellë vranësira. Sipas MeteoAlb, vranësirat do bëhen të dukshme në skajin verior dhe juglindor por pa mundur të gjenerojnë reshje. Parashikohet që këto kushte atmosferike të mbeten edhe gjatë mbrëmjes dhe natës.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë gjatë mëngjesit por edhe në mesditë duke shënuar vlerat minimale dhe maksimale 16°C deri në 37°C.

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare duke arritur shpejtësi deri 35 km/h, nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 3 ballë.