Dita nis me kthjellime por temperatura relativisht të ulta mbizotërojnë në të gjithë shqipërinë. Parashikohet që edhe pasditja të vijojë në të njëjtat kushte atmosferike për pjesën më të madhe të vendit, vetëm në zonat përgjatë kufirit lindor kemi shfaqje të vranësirave.

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -11°C deri në 8°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Verior-Verilindor duke krijuar në det dallgëzim 2-3 ballë.

Rajoni dhe Europa: Europa Veriore dhe ajo perëndimore mbeten në ndikimin e vranësirave të dendura dhe reshjeve të shiut e dëborës. Por pjesa më e madhe e kontinentit vijon me mot të kthjellët por të acart për shkak të temperaturave të ulëta.