Një sasi prej pesë kg heroinë është sekuestruar nga policia, ndërsa në pranga kanë përfunduar dy shqiptarë.

Mediat italiane shkruajnë se janë arrestuar një 37 vjeçar nga Kosova dhe një 29 vjeçar nga Shqipëria, të cilët përfunduan në pranga sapo dolën nga pjesa veriore e Luganos drejt Ponte Tresa.

37 vjeçari ishte drejtuesi i mjetit, ndërsa 27 vjeçari pasagjer. Pas marrjes në pyetjes nga policia, të dy personat janë arrestuar dhe janë dërguar në qelitë e paraburgimit. Arrestimi është konfirmuar edhe nga gjyqtari.

Hetimi koordinohet nga Prokurori Publik Andrea Pagani.