Vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike si rezultat i depërtimit gradual të masave ajrore të nxehta për shkak të aktivitetit të Anticiklonit Afrikan mbi një pjesë të Europës qëndrore dhe kryesisht atë lindore – juglindore.

Për ditën e Diel moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin si dhe vranësira të pakta kalimtare në relievet malore në lindje në orët e mesditës.

Era do të fryjë kryesisht e lehtë me drejtim veriperëndim – jugperëndim dhe shpejtësi mesatare 1-4 m/s ndërsa përgjatë vijës bregdetare hera-herës në mesditë dhe pasdite ajo fiton shpejtësi deri në 6 m/s.

Artikulli paraprakSHEFI NË LARGIM I NATO-S SHPRESON SE UKRAINA MUND I BASHKOHET ALEANCËS BRENDA 10 VITEVE
Artikulli tjetërMARRËVESHJA PËR PENSIONET, HYN NË FUQI PAKTI MES SHQIPËRISË DHE ITALISË