Moti i kthjellët mbizotëron në të gjithë vendin deri në orët e pasdites kur në zonat Veri-verilindore dhe Juglindore vranësirat pësojnë zhvillim duke sjellë rrebeshe shiu. Mbrëmja dhe nata ri-kthejnë sërish kthjellimet në të gjithë territorin.

Sipas MeteoAlb temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara në mëngjes por ulen me 2 gradë në mesditë duke u luhatur nga 18°C deri në 37°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi deri 25 km/h nga drejtimi Veriperëndimor – duke krijuar brigjet detare dallgëzim i ulët