Edicioni i 77-të i ceremonisë së ndarjes së çmimeve “Golden Globe”, e cila është një paralajmërim edhe për atë që do të ndodhë me “OSCAR”, ka dhuruar surpriza dhe emocione. Renee Zellweger, Joaquin Phoenix dhe Brad Pitt ishin yjet e mbrëmjes gala së drejtuar nga komediani Ricky Gervais. Joaquin Phoenix (Joker) u shpall aktori më i mirë në një film dramë, Renee Zellweger aktorja më e mirë. Chernobyl u shpall seriali më i mirë.

Lista e çmimeve
Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive
Ramy Youssef

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive
Phoebe Waller-Bridge

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive – Drama
Brian Cox

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive – Drama
Olivia Colman

Aktori më i mirë, Dramë
Joaquin Phoenix, Joker

Aktorja më e mirë, Dramë
Renee Zellweger, Judy

Seriali më i mirë dramatik
“Succession”

Seriali më i mirë
Chernobyl

Seriali më i mirë televiziv – muzikor ose komedi
Fleabag

Filmi më i mirë dramatik
1917

Filmi më i mirë muzikor-komedi
Once Upon A Time In Hollywood

Aktori më i mirë mbështetës
Brad Pitt-Once Upon A Time In Hollywood

Aktorja më e mirë mbështetëse
Laura Dern, Marriage Story

Aktorja më e mirë për muzikal-komedi
Awkwafina, The Farewell

Aktori më i mirë për muzikal-komedi
Taron Egerton, Rocketman

Muzika më e mirë në film
Hildur Guðnadóttir-Joker

Aktori më i mirë për filmat me seri të limituar
Russell Crowe

Regjisori më i mirë
Sam Mendes (“1917”)

Filmi më i mirë i huaj
“Parasite”

Skenari më i mirë
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”) – WINNER

Kënga më e mirë origjinale
“(I’m Gonna) Love Me Again” (“Rocketman”)

Kompozimi më i mirë
Hildur Guðnadóttir (“Joker”)