Elon Musk po kërkon t’i japë fund ofertës së tij prej 44 miliardë dollarësh (36 miliardë £) për të blerë Twitter, duke pretenduar shkelje të shumta të marrëveshjes.

Njoftimi është kthesa e fundit në një sagë të gjatë pasi personi më i pasur në botë vendosi të blinte Twitter në prill.

Musk tha se ishte tërhequr sepse Twitter nuk arriti të jepte informacion të mjaftueshëm për numrin e llogarive të padëshiruara dhe false.Twitter thotë se planifikon të ndjekë veprime ligjore për të zbatuar marrëveshjen.

“Bordi i Twitter-it është i përkushtuar për mbylljen e transaksionit për çmimin dhe kushtet për të cilat është rënë dakord me zotin Musk”, shkroi kryetari i Twitter Bret Taylor në një postim në Twitter, duke krijuar një betejë ligjore potencialisht të gjatë dhe të zgjatur midis dy palëve.

Marrëveshja origjinale e bashkimit përfshin një tarifë ndarjeje prej 1 miliard dollarësh (830 milion £).

Në maj, Musk tha se marrëveshja ishte “përkohësisht në pritje” pasi ai ishte në pritje të të dhënave për numrin e llogarive të rreme dhe spam në Twitter.

Biznesmeni miliarder kishte kërkuar prova për të mbështetur pohimin e kompanisë se llogaritë e spam dhe bot përbëjnë më pak se 5% të totalit të përdoruesve të saj.

Në një letër të dorëzuar në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA-së, avokati i Musk tha se Twitter kishte dështuar ose refuzuar të jepte këtë informacion.

“Ndonjëherë Twitter ka injoruar kërkesat e zotit Musk, ndonjëherë i ka refuzuar ato për arsye që duken të pajustifikuara dhe ndonjëherë ka pretenduar se është pajtuar duke i dhënë zotit Musk informacion jo të plotë ose të papërdorshëm”, thuhet në letër.

Llogaritë e padëshiruara janë krijuar për të shpërndarë informacion në një numër të madh njerëzish dhe për të manipuluar mënyrën se si ndërveprojnë me platformën. Të enjten, Twitter tha se fshinte rreth 1 milion llogari të tilla çdo ditë.

Musk beson se llogaritë e spam ose bot mund të përbëjnë 20% ose më shumë të përdoruesve të Twitter. Aksionet në Twitter ranë me 7% në tregtimin e zgjatur pas njoftimit.Elon Musk prej javësh po përpiqet të marrë informacione se sa përdorues aktivë të përditshëm ka Twitter.

Twitter ka një problem me robotët. Në fakt, vetëm dje tha se hoqi një milion llogari të padëshiruara në ditë.

Në një dosje, Musk tha se atij i ishte refuzuar në mënyrë të përsëritur informacioni për numrin e llogarive bot në Twitter – kjo është arsyeja pse ai dëshironte të përfundonte marrëveshjen.

Megjithatë, Elon Musk tashmë e ka vënë në letër këtë marrëveshje dhe nuk është plotësisht e qartë nëse ai mund të tërhiqet në këtë fazë. Musk do të duhet të provojë se Twitter ka shkelur marrëveshjen e tyre.

Ka arsye të tjera të mundshme pse Musk mund të dëshirojë të tërhiqet nga marrëveshja.
Çmimi i tregut të aksioneve për kompanitë e mëdha të teknologjisë ka rënë ndjeshëm në muajt e fundit – a ofroi Musk shumë?

Dhe më pas pati ndikimin që bashkimi i mundshëm po kishte në kompanitë e tjera të Musk. Çmimi i aksioneve të Tesla ka rënë ndjeshëm që kur ai njoftoi interesimin e tij në Twitter.

Pozicioni i tij për lirinë e fjalës dhe mënyrën se si Twitter mund të moderojë në të ardhmen – bazuar në ligjet e vendeve individuale – gjithashtu ndonjëherë u duk si naiv. A vendosi përfundimisht Elon Musk se kishte kafshuar më shumë se sa mund të përtypte?

Musk, që thuhet se është personi më i pasur në botë, është themeluesi i kompanisë raketore SpaceX dhe CEO i kompanisë së makinave elektrike Tesla.

Një i vetë-përshkruar “absolutist i fjalës së lirë”, ai ishte zotuar të lirojë rregullat e moderimit të përmbajtjes së Twitter pasi kompania të ishte nën pronësinë e tij.

Ai ka kritikuar prej kohësh ndalimin e disa llogarive nga Twitter, si ai i ish-presidentit amerikan Donald Trump.

Artikulli paraprakSOT MERRNI ÇADRËN ME VETE, VRANËSIRA DHE SHI NË TË GJITHË TERRITORIN
Artikulli tjetërPËRSE U RRITËN INFEKTIMET? MJEKËT: SHKAK RËNIA E IMUNITETIT, POR EDHE NËNVARIANTET E BA5