Sir Elton John është detyruar të ndërpresë koncertin e tij në Zelandën e Re pasi u sëmur nga pneumonia.

Muzikanti, 72 vjeç, humbi zërin në mes të koncertit në Mount Smart Stadium të Auckland të Dielën.

“Unë kam humbur plotësisht zërin tim. Nuk mund të këndoj,” i tha Eltoni turmës. “Unë kam për të shkuar. Më vjen keq.”

Elton John ka shpërthyer në lot duke u mbështetur në piano dhe tundi kokën.

Publiku ka duartrokitur këngëtarin anglez dhe i ka dhenë mbështetjen e madhe ndërkohë që ai po largoheshe nga skena me ndihmën e disa asistentëve.

Më parë ai i tha turmës se ishte diagnostikuar me pneumoni në këmbë të Dielën.

Pneumonia në këmbë, e quajtur edhe pneumonia atipike, është një lloj infeksioni i mushkërive që shpesh shkaktohet nga bakteret ose viruset.

Është më pak e rëndë se llojet e tjera të pneumonisë, me shumicën e të sëmurëve që nuk kërkojnë kujdes mjekësor. Simptomat janë të krahasueshme me ato të një ftohjeje të keqe, shpesh duke përfshirë një kollë, dhimbje në gjoks, dhimbje të fytit dhe dhimbje koke.

Menjëherë pas largimit nga skena, Sir Elton u kërkoi falje fansave të tij në një postim prekës në Instagram.

“Unë luajta dhe këndova me zemër, derisa zëri im nuk mundi të këndonte më. Jam i zhgënjyer dhe shumë i mërzitur. Unë dhashë atë që kisha. Faleminderit shumë për mbështetjen tuaj të jashtëzakonshme dhe gjithë dashurinë që treguat gjatë performancës së sotme. Unë jam përjetësisht mirënjohës. Dashuria, Elton xx, “shkroi ai.

Në mediat sociale, koncertistët shprehin simpatinë për këngëtarin, i cili do mbetet një nga interpretuesit më të kërkuara të botës.