Vijojnë emocionet në Euro 2020. Mbrëmja e sotme kulmoi me ndeshjen Belgjikë-Itali, që po luhet në “Allianz Arena” të Mynihut, sfidë nga ku do të dalë gjysmëfinalistja e dytë, ku e pret Spanja.

Italia gjeti avantazhin, por goli i Bonucci-t ka qenë i parregullt pasi në momentin e nisjes së krosimit nga Insigne, Di Lorenzo ishte më përpara dhe ka ndërhyrë duke marrë pjesë në aksion. Belgjika u tremb për disa sekonda, por VAR anuloi golin.

Megjithatë, Italia nuk stepet dhe në minutën e 31’ gjen avantazhin. Nicolo Barella depërtoi bukur në zonë pas një gabimi të mbrojtësit belg. Pasi ka dribluar, ka goditur duke e çuar në rrjetë. Avantazh i merituar i ekipit të Mancinit. Përpara golit duhen theksuar dy superpritje nga Donnarumma.

Në minutën e 44-t, Italia dyfishon shifrat me Insigne, një super gol i shënuar nga sulmuesi i Napolit. Por vetëm 2 minuta më pas Belgjika përfiton penallti dhe nga pika e bardhë ngushton në 2-1 Lukaku. Goli i katërt për belgun.