KRYEMINISTRI MERR 52% TË VOTAVE SI PRESIDENT TURQISË
Rexhep Taip Erdogan eshte president I Turqise me 52% te votave direkt nga populli, ne zgjedhjet presidentciale te se dieles.

Kjo eshte hera e pare qe presidenti I Turqise zgjidhet me vote te drejtperdrejte nga populli.Ne fjalimin e tij te pare nga ballkoni I partise se tij AK ne Ankara, perpara nje turme jashtezakonisht entuziste, Erdogan dha mesazhe te rendesishme per te gjitha shtresat e popullsise.Sipas Erdogan, me fitoren e tij kane fituar edhe ata që nuk e pëlqejnë, qe nuk e miratojnë, qe nuk e votojnë dhe nuk e duan. Presidenti I ri tha se ka fituar Turqia e re përparimtare, por jo vetëm Turqia. Ka fituar edhe Kabulli, Bejruti, Sarajeva dhe Shkupi, kanë fituar Damasku, Ramallahu ,Gaza dhe Jerusalemi. Ne fund, Erdogan tha se zgjedhjet nuk I ka fituar ai, por vullneti I popullit dhe Turqia e Re.Ish-kryebashkiaku I Stambollit dhe 3-here kryeministri Erdogan do te marre zyrtarisht detyren e Presidentit te Turqise me 28 gusht.

 

 

 

Artikulli paraprakSHKODËR, PLAGOSET 40 VJEÇARI
Artikulli tjetërPROJEKTI PËR MINIMIZIMIN E MBETJEVE URBANE