Vendi ynë mbetet ne dominimin e kthjellimeve ne pjesen me te madhe te territorit gjate paradites. Sipas MeteoAlb oret e mesdites dhe pasdites sjellin kalime vranesirash te perkoheshme, pasi oret e mbremjes serisht rikthejne kthjellimet ne Shqiperi.

Temperaturat e ajrit do te rriten ne mengjes, por mbeten kostante ne mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 16°C deri në 38°C.

Era do te fryjë mesatarisht me shpejtesi 28 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar ne det dallgëzim 2 – 3 balle.