Futbolli një nga sportet më popullore ka prodhuar dhe disa fakte interresante kështu

– Fitorja më e thellë në historinë e futbollit ka ndodhur në Ligën e parë të Madagaskarit. Skuadra Adem e ka mundur rivalin Emirn me rezultat 149:0

– Në ndeshjen e Ligës së parë të Paraguait Sportivo – Generali, janë treguar 20 kartona të kuq

– Goli më i shpejtë në historinë e futbollit është shënuar në sekondën e 3-të nga uruguaiani Ricardo Oliveira

– Indian ka refuzuar të luajë në Kampionatin Botëror të vitit 1950, pasi atyre nuk u është lejuar që të luajnë zbathur

– Saktësisht 199.854 shikues kanë qenë në ndeshjen Brazili – Uruguai, e zhvilluar në vitin 1950

-Pika e bardhë-prej nga ekzekutohet penalltia-është bërë për shkak të kursimit të gëlqeres. Para kësaj penalltia është ekzekutuar nga vija e gjatë prej autit në aut.