Ministri i Brendshėm Fatmir Xhafaj zhvilloi njė takim me kreun e ILDKP-sė, Shkėlqim Ganaj dhe Avokatin e Popullit, Erinda Ballancėn dhe drejtues të tjerë të organeve ligjzbatuese nė godinėn e Ministrisė sė Drejtėsisė.

Takimi u zhvillua me dyer tė mbyllura ndėrkohė qė nė fokus tė kėtij takimi ishin konsultimet dhe bashkėpunimi pėr Vetingun nė Policinė e Shtetit dhe nė drejtėsi. Në përfundim të takimin ministri Xhafaj u shpreh se në 2018 do të ketë veting në radhët e Policisë së Shtetit. Burime  bėjnė me dije se drafti pėr Vetingun nė Policinė e Shtetit ėshtė pėrfunduar edhe pritet qė ti dėrgohet Parlamentit pėr miratim.