Policia e Shtetit ka reaguar pas alertit që iu shpërnda strukturave këtë mesditë për të fikur të gjitha pajisjet kompjuterike se një hakërim i mundshëm kibernetik po ndodhte.

“Janë masa parandaluese, nuk ka sulm“, bën të ditur Policia.

Kjo nuk është hera e parë kur Policia e Shtetit bie pre e sulmeve, apo dhe institucione të tjera, ndërsa precedenti i rëndë është ai me sistemin TIMS.

Gjithashtu, 3 vitet e fundit Shqipëria është përballur me sulme të vazhdueshme kibernetike duke nxjerrë jashtë funksionit disa herë portalet qeveritare dhe për rrjedhojë të dhënat sensitive të qytetarëve janë marrë dhe bërë publike.

Pas këtyre sulmeve dyshohet se fshihen hakera iranianë.

Artikulli paraprakURDHRI I POLICISË SË SHTETIT PËR TË GJITHA STRUKTURAT: FIKNI KOMPJUTERAT, DYSHOHET PËR SULM KIBERNETIK
Artikulli tjetërFAKULTETI EKONOMIK ZHVILLON CEREMONINË E DIPLOMIMIT