Dy anëtarë të rinj të mundshëm të aleancës së NATO-s kanë paraqitur sot kërkesat e tyre për t’u bashkuar me bllokun, në dritën e agresionit të Rusisë në Ukrainë.

Finlanda dhe Suedia paraqitën kërkesën e tyre për t’u bashkuar me NATO-n këtë të mërkurë, pavarësisht kërcënimit të Turqisë për të bllokuar shtimin e vendeve nordike.

Në një postim në Twitter, aleanca e quan ditë historike dorëzimin e letrave të aplikimit në Bruksel.

“Unë mirëpres ngrohtësisht kërkesat e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n. Ju jeni partnerët tanë më të ngushtë,” u tha gazetarëve shefi i NATO-s Jens Stoltenberg pas marrjes së ofertave.

Protokollet e pranimit për të dy vendet mund të nënshkruhen që në qershor, për t’u ndjekur nga procedurat e ratifikimit në shtetet anëtare. Finlanda dhe Suedia mund të bëhen anëtarë të NATO-s brenda vitit. Procesi zakonisht zgjat deri në një vit.

Finlanda, e cila ndan një kufi prej 1,300 kilometrash (800 milje) me Rusinë, dhe Suedia janë shqetësuar nga pushtimi i Ukrainës nga Moska.

Pavarësisht se janë shtete neutrale, si Finlanda ashtu edhe Suedia, kanë bërë lëvizje të shpejta për t’u anëtarësuar në aleancën ushtarake.

Presidenti rus Vladimir Putin të hënën paralajmëroi se zgjerimi i NATO-s mund të shkaktojë një përgjigje.

Artikulli paraprakTEMPERATURAT DERI NË 29 GRADË, MËSONI PARASHIKIMIN E MOTIT PËR SOT
Artikulli tjetërZELENSKY: RUSIA VAZHDON BASTISJEN POR PA SUKSES