Është Novak Djokovic “Mbreti” i Wimbledonit.Në një finale spektakolare kundër Roger Federer tenisti serb numri një në botë ka fituar me rezultatin 3-1 me sete duke e fituar për herë të tretë në karrierë Wimbledonin. Djokovic këtë turne Grand Slam e kishte fituar edhe në 2011 ku në finale mposhti Nadal dhe një vit më parë ku sërish i humburi ishte zviceriani Federer.

PËR SERBIN KY ËSHTË TITULLI I 9-të NË GRAND SLAM Finalja e Wimbledon ishte shumë e bukur dhe dy setet e para mjaft të luftuar të fituar nga një për secilin tenist më pas Djokovic bëri diferenëcn duke fituar dy setet e tjera në shifrat 6-4 dhe 6-3.Për serbin ky është titulli i nëntë Grand Slam duke përfshirë këtu edhe 5 Australian Open dhe 1 US Open.Ndërsa Federer luajti finale e dhjetë në Wimbledon ku 7 herë ka triumfuar.