Elisabeth Borne është emëruar kryeministrja e re e Francës, hera e parë në 30 vjet që një grua mban këtë post.

Borne do të zëvendësojë Jean Castex në rol, tha Pallati Elysée në një deklaratë të hënën, duke u bërë vetëm gruaja e dytë që ka shërbyer ndonjëherë si kryeministre që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

E para e vendit ishte Édith Cresson, e cila shërbeu midis majit 1991 dhe prillit 1992 nën Presidentin socialist François Mitterand.

Borne ka shërbyer më parë si ministre e mjedisit, transportit dhe punës.

Ajo do të drejtojë një qeveri franceze që ka të ngjarë të ngarkohet me përmbushjen e prioriteteve të fushatës zgjedhore të Presidentit Macron: reformën e daljes në pension dhe shkallëzimin e politikave të dizajnuara për të luftuar ndryshimin e klimës.Emërimi i saj vjen pas rizgjedhjes së Presidentit Emmanuel Macron më 24 prill. Borne i është besuar formimi i një qeverie, sipas Elysée.

Ajo ia kushtoi nominimin e saj “çdo vajze të vogël”, gjatë një ceremonie të hënën që shënonte transferimin e pushtetit.Më herët të hënën, Pallati Elysée njoftoi se Castex kishte paraqitur dorëheqjen e tij.

Ish-kryebashkiaku i qytetit të tij të vogël të lindjes, Prades në Francën jugperëndimore, Castex ishte një figurë pak e njohur kur u bë Kryeministër në korrik 2020.

Artikulli paraprakKOMISIONI EUROPIAN UL PARASHIKIMIN PËR RRITJEN EKONOMIKE TË SHQIPËRISË NË 2.7%, RREZIKU I ENERGJISË DHE BORXHIT
Artikulli tjetërBORRELL KRITIKON SERBINË: S’KA TË ARDHME EVROPIANE NËSE MBAHEN KONTAKTE ME PUTININ