Ukraina është një mjedis ekstrem armiqësor për pilotët luftarakë, qofshin ata rusë apo ukrainas.

Sistemet e raketave tokë-ajër mbulojnë qiejt, duke filluar nga MANPAD-të “Stinger” të lëshuara me shpatulla deri te SAM-et e avancuara S-300 dhe S-400 me rreze të gjatë veprimi.

Avionët që kryejnë role sulmi tokësor përfshijnë Su-25 “Frogfoot”, një avion që po përdoret nga të dyja palët në këtë luftë.

Për shkak të kërcënimit SAM, pilotët shpesh fluturojnë ulët dhe shpejt për të shmangur kërcënimin e paraqitur nga ato sisteme raketore.

Dhe një shembull që është shfaqur në mediat sociale tregon fluturimin ulët që përdorin pilotët ukrainas për të shmangur goditjen.

Artikulli paraprakREVOLTA E VUÇIÇ PËR ‘NJOHJEN E KOSOVËS’, KANCELARI SCHOLZ I KTHEHET ME QETËSI PRESIDENTIT SERB: THE DIÇKA QË ËSHTË E QARTË! SYNIMI YNË ËSHTË…
Artikulli tjetërMBYLLET NDESHJA, SHQIPËRIA HUMBET NË ‘AIR ALBANIA’