Fshin kilovatët në matës, arrestohet elektricisti dhe abonentja

Një elektriçist dhe një abonente janë arrestuar pasi kanë abuzuar dhe manipuluar me energjinë elektrike. OSHEE tha se ka kallëzuar në polici pranë sektorit të krimit ekonomik, elektricistin Boris Tola, i cili më 10 shtator, pas dakordësisë me abonenten, hoqi matësin nga boksi dhe fshiu kilovatët e konsumuar. “Ne polici është proceduar edhe abonentja, si bashkëpunëtore në krim, ku rezulton debitor ndaj OSHEE prej disa muajsh. Rasti u zbulua sot gjatë kontrollit në zonën “Rruga Fortuzi”, Tiranë. Gjatë marrjes në pyetje, palët e kanë pranuar veprimin e jashtëligjshëm”. Sakaq, nga kontrollet e vazhdueshme, vetëm në Tiranë, janë regjistrua në 3 muajt e fundit mbi 60 raste të vjedhjes së energjisë elektrike. Rasti i fundit, ishte zbulimi i një vile 3-katëshe, me aktivitet bar-lokal në katin e parë, e cila furnizohej duke vjedhur energji përmes një linje të dytë jashtë matësit. Abonenti Mustafa K. u procedua për tu ndjekur nga organet e hetimit, sqaron OSHEE.

Artikulli paraprakFËMIJA ROM KËRKOI LËMOSHË, NJË SHOFER E MBYLL NË KOSHIN E PLEHRAVE
Artikulli tjetërURAGANI ‘MARIA’,25 VIKTIMA NË ISHUJT E KARAIBEVE