Edhe për ditën e Mërkurë vendi ynë do të vijojë të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike por gradualisht pritet depërtimi i masave ajrore relativisht më të ngrohta me origjinë perëndimore.

Moti parashikohet i kthjellët si dhe rritje të temperaturave kryesisht në vlerat e mesditës. Në akset rrugore të relieveve malore priten ngrica të forta ndërsa në zonat luginore edhe shikim i reduktuar për shkak të mjegullës së dendur.

Era do të fryjë nga kuadrati i veriut me shpejtësi 1-8m/s duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore -12 deri 4°C

në zona e ulëta -7 deri 17°C

në zona bregdetare -1 deri 16°C

Artikulli paraprakEGJIPTI: HAMASI HODHI POSHTË MARRËVESHJEN PËR NJË ARMËPUSHIM DY MUJOR NË KËMBIM TË PENGJEVE
Artikulli tjetërPERIUDHË E ZJARRTË NË DASHURI, ÇFARË THONË YJET PËR JU SOT