Të shumta kanë qenë diskutimet rreth gjendjes shëndetësore të presidentit rus, Vladimir Putin. Së fundmi një raport amerikan ka hedhur dyshime të reja lidhur me trajtimin e Putin për kancerin.

Zyrtarë të lartë të Brendshëm të Kremlinit ka thënë se për liderin rus, fundi është afër. Por nga ana tjetër zyrtarë të rangut të lartë paralajmërojnë se vdekja e tij do të shkaktonte kaos. Në raportin e klasifikuar thuhet se Putin në muajin prill iu nënshtrua trajtimit të kancerit.

Është përfolur prej kohësh se Putini ka qenë duke luftuar me probleme shëndetësore si kanceri dhe Parkinson.

Tre shefat e spiunazhit, Drejtori i Inteligjencës Kombëtare, Forca Ajrore e SHBA-së dhe Agjencia e Inteligjencës së Mbrojtjes, pohojnë se raporti i fundit i inteligjencës mbi shëndetin e Putinit tregon se ka shqetësime për paranojën e Putinit për të mbajtur pushtetin.

Një drejtues i lartë i Forcave Ajrore u shpreh: A është Putin i sëmurë? Absolutisht. Por ne nuk duhet të lejojmë që pritja për vdekjen e tij të nxisë veprime proaktive nga ana jonë. Një vakum pushteti pas Putinit mund të jetë shumë i rrezikshëm për botën.

Artikulli paraprakSHIFRAT E COVID-19 NË VEND, 53 QYTETARË TË INFEKTUAR, ASNJË HUMBJE JETE NË 24 ORËT E FUNDIT
Artikulli tjetërRUSIA JEP LAJMIN E MIRË: DO TË LEJOHET EKSPORTI I GRURIT UKRAINAS