Fundjava pritet të jetë në ndikim të kushteve atmosferike të qendrueshme.

Orët me diell do të mbizotërojnë në pjesën më të madhe të vendit e vranësira të pakta kalimtare përgjatë relieveve malore.

Era parshikohet të jetë kryesisht nga veriperëndimi-jugperëndimi me shpjetësi mesatare deri në 7m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare fiton shpjetësi deri në 12m/sek. Valëzimi në dete pritet të jetë i forcës 1-3 ballë. Temperaturat maksimale pritet të shkojnë deri në 37 – 38 gradë Celcius

Artikulli paraprakMOS U MASHTRONI NGA PROPOZIMET E THJESHTA… ÇFARË THONË YJET PËR JU SOT
Artikulli tjetërCENSI 2023/ SHIFRAT: SA BANORË JETOJNË NË SECILËN BASHKI! SHKODRA DHE ELBASANI ME RËNIEN MË TË LARTË! NË TIRANË ËSHTË PËRQËNDRUAR POPULLSIA