Ditën e sotme mbi vendin tonë do të mbizotërojnë kthjellimet gjatë paradites. Por mesdita do të shtojë vranësirat duke gjeneruar rrebeshe të përkohshme shiu fillimisht në zonat lindore dhe më pas përfshijnë pjesën më të madhe të territorit.

Temperaturat e ajrit pritet që të rriten gjatë mëngjesit por ulen në mesditë duke u luhatur nga 7°C mëngjesi deri në 26°C mesdita. Era do fryjë mesatare me shpejtësi deri 35 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar brigjet detare dallgëzim 3 ballë.