Për fundjavën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike si rezultat i depërtimit gradual të masave ajrore të nxehta për shkak të aktivitetit të Anticiklonit Afrikan mbi një pjesë të europës qendrore dhe kryesisht atë lindore – juglindore.

Në këtë mënyrë moti si për ditën e Shtunë ashtu dhe për ditën e Diel parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin si dhe vranësira të pakta kalimtare në relievet malore në lindje në orët e mesditës. Temperaturat maksimale do të arrijnë deri në 38 gradë celsius, sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak.

Era do të fryjë kryesisht e lehtë me drejtim veriperëndim – jugperëndim dhe shpejtësi mesatare 1-4 m/s ndërsa përgjatë vijës bregdetare hera-herës në mesditë dhe pasdite ajo fiton shpejtësi deri në 6 m/s.

Artikulli paraprakKJO DO TË JETË VERA E VENDIMEVE APO…ÇFARË THONË YJET PËR JU SOT
Artikulli tjetërCENSI TREGOI TKURRJEN E POPULLSISË, ANALIZA: SIRENË ALARMI PËR SHUARJEN E SHQIPËRISË