Një vit që nuk u mbyll ashtu siç dëshirohej nga Vllaznia, pasi në 2017-ën ekipi kuqeblu pozicionohet në zonën e ftohtë të tabelës së klasifikimit me vëtëm 15 pikë duke qënë kështu edhe një ndër skuadrat më të rrezikuara për të rënë nga Kategoria Superiore.

Trainer Ernest Gjoka në deklaratën e tij për mendia shprehet se ky vit nuk ka qënë aspak i mirë për Vllazninë. Ndërkohë traineri kuqeblu ndër të tjera u shpreh rreth merkatos dhe synimin që në 2018 Vllaznia do të jetë ndryshe.