Apeli i Krimeve të Rënda ka vendosur që të lejë të lirë ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.Vendimi rrëzon gjykatën e Shkallës së Parë.

Avokati Maks Haxhia është shprehur se Gjykata e Apelit ka vendosur të shuajë masën e sigurisë për Saimir Tahirin, duke e lënë të lirë.

Sipas Haxhiajt, Saimir Tahiri është i lirë të lëvizë.Nuk ka prova per implikimin e tij ne trafik lendesh narkotike.

Seanca ndaj ish-ministrit Tahiri nisi rreth orës 13:10, ndërkohë kërkesë për rivlerësimin e masës ishte paraqitur një javë më parë nga avokati Haxhia.

Më herët, Avokati i Saimir Tahirit, Maks Haxhia e ka interpretuar në dy pjesë mesazhin e një dite më parë dhënë nga ambasadori amerikan Donald Lu. Sipas tij provat janë më të forta, dhe nëse gjykata gjykon në bazë të tyre, sot duhet të hiqet masa e arrestit për klientin e tij.

“Atë mesazh e ndava në dy pjesë, mesazhin e qarkullimit të opinioneve siç ndodh rëndom në Shqipëri kur ka gjithmonë çështje të tilla pikante, ose me probleme sociale politike, që të dyja palët kundërshtare, ose dhe metoda të tilla që nuk duan të jepet vendimi kundra, hapin fjalë që qarkullojnë presione ose para.

Ajo që jam i interesuar si specialist i të drejtës dhe në detyrën e avokatit të zotit Tahiri është mesazhi i zotit Lu, që ishte shumë i rëndësishëm është që Gjykata duhet të gjykojë në prova dhe në ligj”, tha Maks Haxhia.

Artikulli paraprakPËRGJIMI I PD, ARRESTOHET NË KOSOVË DËSHMITARI ‘X’ ALBERT VELIU
Artikulli tjetërMOTORI PËRPLASET ME MAUNEN, PLAGOSET TURISTI AUSTRIAK