Goditet rrjeti i trafikut të emigrantëve, 23 të arrestuar

Policia turke ka goditur një rrjet të trafikimit të qënieve njerëzore, duke arrestuar 23 persona të dyshuar për trafikim emigrantësh nga Turqia drejt Europës. Policia në Izmir raportohet të ketë mbajtur nën vëzhgim të dyshuarit që prej muajit tetor dhe në ditët e fundit i ka kapur ata në flagrancë, në përpjekje për të çuar emigrantë në Itali. Policia vlerëson se grupi kriminal ka fituar rreth 4 milionë lira turke, ose 1 milion dollarë nga dërgimi i refugjatëve përmes detit në kontinentin e vjetër, edhe në kohë me mot të keq. Sipas Kombeve të Bashkuara, rreth 1.4 milion refugjatë që përshkuan Mesdheun në dy vitet e fundit, rreth 7.500 prej tyre janë mbytur për shkak se trafikantët kanë përdorur mjete lundruese të papërshtatshme për të përballuar udhëtimin. Të arrestuarit taksonin nga 500 në 1 mijë dollarë amerikanë çdo emigrant deri në ishujt grekë dhe deri në 4 mijë USD për t’i çuar deri në Itali, raportojnë mediat turke. Të marrë në pyetje nga policia, disa nga anëtarët e grupit kanë pranuar se kontaktonin shtetas sirianë që banonin në provincat përgjatë kufirit, të cilët nëse pranonin i transferonin në Izmir dhe më pas i çonin në qytetet bregdetare, prej nga nisnin udhëtimin e tyre.

Artikulli paraprakBLLOKOHET NJË SKAF BULLGAR ME 3 PERSONA
Artikulli tjetërTRUMP-BIZNESMENËVE: PRODHONI NË AMERIKË, PUNËSONI AMERIKANË