Vajza e re që shikoni në foto ka humbur jetën për shkak të gripit. Ajo ishte vetëm 18 vjeç dhe familja e saj akoma nuk e beson ngjarjen e rëndë. Mësohet se ajo fillimisht është prekur nga gripi i cili i kaloi në pneumoni.

Pavarësisht përpjekjeve të mjekëve nuk arritën që 18-vjeçares Bethany Walker t’i shpëtonin jetën. Simptomat përfshijnë temperaturë mbi 38 gradë, dhimbje koke, lodhje, kollë gjoksi, dhimbje barku dhe humbje oreksi.