Një grup hackerash rusë kanë kërcënuar sulme globale kibernetike. Bëhet fjalë për grupin Killnet ndërsa pjesë e shteteve të kërcënuara prej tyre janë SHBA, Gjermania, Italia, Letonia, Rumania, Lituania, Estonia, Polonia dhe Ukraina.

Grupi i lidhur me Rusinnë pretenduan se kishin prishur infrastrukturën e Policisë së Shtetit të Italisë kundër krimit kibernetik, pasi ajo pengoi përpjekjet e hakerëve të cilët u munduan të ndërhynin në serverin e votimeve të Eurovsisionit.

Hakerët e grupit Killnet njoftuan në orët e para të mëngjesit të së hënës se pretendimet e bëra nga Policia e Shtetit Italian që referoheshin për ndërprerjen e sulmeve kibernetike gjatë fundjavës ishin të rreme.

Në të njëjtin njoftim, Killnet u shpalli gjithashtu “luftë” vendeve të listuara më sipër, përfshirë “policinë mashtruese të Italisë”.

Grupi pretendoi se ishte përgjegjës për faqen e internetit në dukje offline të departamentit kibernetik të policisë.

“Si finalja e madhe e Eurovizionit të së shtunës dhe dy gjysmëfinalet e mëparshme u shënjestruan nga grupi pro-rus i hakerëve Killnet në sulmet e mohimit të shërbimit (DDoS)”, thuhet në një deklaratë të policisë.
Të dielën, Policia e Shtetit Italian konfirmoi se ishin në gjendje të “neutralizonin dhe zmbrapsnin sulmet”.
Konkursi, i cili u mbajt në Itali, u pa si një shfaqje publike e solidaritetit me Ukrainën dhe një shpërthim i ndjenjës kundër luftës në të gjithë Evropën, me Rusinë e ndaluar nga Eurovizioni në fillim të vitit.
Në një postim në Telegram, Killnet iu kundërpërgjigj pretendimeve të autoriteteve italiane, duke thënë se nuk qëndron pas sulmit.

Artikulli paraprakERIKSEN LË PAS PROBLEMET SHËNDETËSORE, DËSHIRON TË DËGJOJË MELODINË E CHAMPIONS LEAGUE, ISH-KLUBI MENDON SERIOZISHT PËR TË
Artikulli tjetërRAUNDI I PARË PËR ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT TË RI DËSHTOI! SOT MBLIDHET KONFERENCA E KRYETARËVE