Ndryshimet e fundit të propozuara nga militantët e Hamasit në një marrëveshje armëpushimi të mbështetur nga Uashingtoni midis militantëve palestinezë dhe Izraelit nuk janë “të zbatueshme”, u shpreh të mërkurën Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken. SHBA kishte sugjeruar më parë një plan për të vendosur një armëpushim “të qëndrueshëm” në Gaza, i cili supozohet se përfshin lirimin e të gjithë pengjeve dhe tërheqjen e forcave izraelite nga enklava. Ndërsa detajet specifike nuk janë bërë publike, në fund të muajit të kaluar, SHBA njoftoi se Jeruzalemi Perëndimor kishte rënë dakord për marrëveshjen, edhe pse kryeministri Benjamin Netanyahu ende nuk e ka miratuar publikisht atë. Megjithatë, të martën, Hamasi e hodhi poshtë planin në formën e tij aktuale dhe propozoi një sërë ndryshimesh, me qëllim që të “vënë përparësinë në interesat e popullit palestinez” dhe të ndalojnë agresionin e vazhdueshëm kundër Gazës përmes një tërheqjeje të plotë të forcave izraelite nga enklavë.

Duke folur gjatë një konference për shtyp në Doha së bashku me kryeministrin e Katarit Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani, Blinken deklaroi se disa nga ndryshimet e propozuara nga grupi palestinez janë “të zbatueshme” ndërsa disa “jo”.

“Hamasi mund të ishte përgjigjur me një fjalë të vetme: Po,” tha Blinken, duke shtuar se hezitimi i grupit për të nënshkruar marrëveshjen ishte fajtor për armiqësitë e vazhdueshme në Gaza.

Diplomati vazhdoi të akuzonte Hamasin për vazhdimin e qëllimshëm të “ndryshimit të kërkesave të tij” dhe këmbënguljes në ndryshimin e gjërave “të pranuara tashmë”, duke sugjeruar se grupi palestinez nuk po vepronte me “mirëbesim”.

Artikulli paraprak“PROCESI I DEFORMUAR, PO KAPEN INSTITUCIONET”/ GAZMENT BARDHI: NJERIU I …
Artikulli tjetërU DHUNUA NË ISH-BLLOK NË TIRANË, DEL NGA KOMA PAS 16 DITËSH AVOKATI SOKOL MËNGJESI