Shqipëria merr kualifikimin historik duke shkuar ne kampionatin europian te Francës. Kuqezinjtë me një ndeshje perfekte arritën qe te fitojnë përballë Armenisë ne transferte me rezultatin 3-0. Fillimisht armenet shënuan një autogol ne pjesën e pare. Kuqezinjtë për

t’u siguruar realizojnë golin e dyte me Xhimshitin duke e mbyllur 2-0 pjesën e parë.

15 minuta pa mbaruar ndeshja Roshi kroson sakte një top te ulet për Sadikun i cili vulos ne 3-0 rezultatin. Një fitore e merituar dhe një kualifikimin i Shqipërisë për ne “Euro 2016”. Me kete fitore kuqezinjte shkojne ne kuoten e 14 pikeve duke e mbyllur ne vendin e dyte kete eleminatore dhe duke u kualifikuar drejtperdrejte. Endrra e miliona shqiptareve tashme behet realitet. Nje moment i shumepritur qe kombetarja shqiptare arrin ta realizoje. Kjo eshte hera e pare qe Shqiperia merr nje kualifikim ne nje komptecion te nje rendesie te tille.