I jepet lamtumira e fundit shkrimtarit të madh Ismail Kadare, i cilësuar si kolosi i letërsisë shqipe që futi Shqipërinë në hartën botërore letrare.

Homazhet po mbahen në Teatrin të Operas dhe Baletit, ku marrin pjesë familjare, miq, figura dhe personalitete të larta e dashamirës.

Në këtë foto shihet edhe bashkëshortja e tij, Helena Kadare dhe vajzat e saj, veshur në të zeza e me lot në sy.

Artikulli paraprakTEMPERATURAT PËSOJNË ULJE, KTHJELLIME DHE VRANËSIRA/ SI PARASHIKOHET MOTI PËR KËTË TË MËRKURË
Artikulli tjetërZBARDHEN EMRAT, JA KUSH KANDIDON PËR KREUN E GARDËS SË REPUBLIKËS