FOLEY NË VIDEON E EKSTREMISTËVE: DO TË DOJA T’MOS ISHA AMERIKAN
Kjo video e shperndare ne Youtube nga ekstremistet e ISIS tregon prerjen e kokes se gazetarit amerikan James Foley.

Ne kete mesazh te fundit perpara ekzekutimit, gazetari qe mbahej peng qe prej dhjetorit te vitit 2012, I drejtohet vellait te tij qe sherben te Forcat Ajrore te Shteteve te Bashkaura me fjalet:
Vdiqa që atë ditë kur shokët e tu hodhën bomba mbi këtë qytet, mbi këta njerëz. Atë ditë u firmos certifikata ime e vdekjes.
Do të doja të kisha më shumë kohë, të mund të kisha shpresë për liri dhe të shihja familjen time. Por mbi të gjitha do të doja të mos kisha qenë një shtetas amerikan.
Ndersa ekzekutuesi prane gazetarit i ben thirrje Obames te ndale sulmet ne Irak. Mediat britanike thone se theksi I tij eshte londinez dhe behet fjale per nje shtetas britanik te rekturuar ne radhet e islamikeve.
Grupi militant ISIS qe ka shpallur krijimin e shtetit islamik, deklaroi se e ka kryer kete ekzekutim si nje mjesazh per Shtetet e Bashkuara te Amerikes, qe t’I japin fund nderhyrjes ushtarake ne Irak.
Nderkaq, administrata e Presidentit Obama deklaron se po përpiqet të verifikojë vërtetësinë e kesaj videoje tronditese.

 

 

 

[iframe width=”300″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/8hiy-eKzoeE?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakKOSOVARËT BRAKTISIN SHTETËSINË
Artikulli tjetërREFORMA TERRITORIALE NUK DUHET DEKRETUAR