KUMBARO: KJO DITË NË VË PËRBALLË SFIDAVE TE REJA.Ne kukel te Komunes se Bushatit, qe nga dita e sotme tashme eshte realitet muzeu I rikonstruktuar I mjedes. FAle nje projekti te investuar nga projekti per zhvillimin e rajoneve ne bashkepunim me RDP, Keshillin e Qarkut, Komunen Bushat  dhe Qendren Muzeore, eshte bere I mundur rikonstruksioni I plote I kesaj qendre. 

E pranishme ne kete takim, Ministria e Kultures, Mirela Kumbaro, u shpreh se kjo qender tashme po merr formen e nje qendre peligrinazhi.Florian Raunig, I cili ishte prezent qe ne nisjen e punimeve si ambassador I Austrise, sot Ambasador I OSBE-sw, I dedikoj kete qender edhe studiuesit Mentor Quku.Qendra Muzeore e Mjedes, nisi rikonstruksionin e saj ne vitin 2011-te, per te perfunduar plotesisht pikerisht ne 18 tetor, ne kompleksin e plote te qendres muzeore Ndre Mjeda.

 

[iframe width=”300″ height=”510″ src=”//www.youtube.com/embed/eRfFJjoXXJk” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakHAXHINASTO INSPEKTON VELIPOJËN
Artikulli tjetërIMERAJ PROMOVON LIBRIN “DHUNA”