Mes dhjetra besimtareve te zones eshte inauguruar perfundimi I restaurimit te xhamise ne kalane e drishtit.I pranishem ne kete ceremoni ishin personalitete te myftinise shkoder dhe ambasades turke.Myftiu i Shkodres Imam Muhamed Sytari u ndal tek trashigimia qe mbart ky vend historik ndersa vuri theksin tek prania e besimit islam ne disa kala te shqiperise.

Ne te njejten linje qendroi edhe ambasadori I truqise ne vendin tone Hydajet Bajraktar duke shprehur dashurine qe ndjen per objektet historike. Perfaqesues te Myftinise Shkoder falenderuarn shtetin Turk i cili ka qene gjithjne i pranishem ne zonen e Shkodres me investime me ane te tikas.Tashme zona historike e kalase se Drishtit do te kete ne funksion xhamine e re kjo edhe ne kuader te 25 vjetorit te rihapjes se besimit.Rol kryesor ne ndertimin e ketij objekti kulti ishte shoqata “Istanbul” e cila ishte ne kuadrin e ndermjeteses per levrimin e fondit i cili kap shifren e 32 milion lekeve.

Artikulli paraprakMBAHET NË SHKODËR PREMIERA E FILMIT “DREJT FUNDIT”
Artikulli tjetërNJË DITË MË PARË RAMA, SOT INUK PRANË STADIUMIT